DYŻUR + 48 601 76 74 94

Wyjazdy z psem a choroba lokomocyjna

Duża grupa  psów wykazuje silną niechęć do podróżowania samochodem - jest to spowodowane występowaniem  u nich choroby lokomocyjnej. Może ona objawiać się mdłościami i wymiotami ( analogicznie jak u ludzi), niekiedy jednak powoduje silny niepokój psychomotoryczny zwierzęcia połączony ze ślinotokiem. Problem ten dotyczy dużej grupy zwierząt. Czy można z tym walczyć?

home grid 5aJeśli jesteśmy posiadaczami psa z chorobą lokomocyjną powinniśmy spróbować przyzwyczajać go stopniowo do jazdy samochodem- zabierając go na krótkie przejażdżki kończące się czymś przyjemnym. Przejażdżki z biegiem czasu można wydłużać. Najczęściej takie postępowanie powoduje, iż podróże stają się dla psa znośne.

Biorąc w trasę psa cierpiącego na w/w schorzenie pamiętamy, aby jechał na czczo. Nie karmimy go przed wyjazdem, w czasie jazdy robimy przystanki, żeby mógł „rozprostować kości”, napić się i załatwić potrzeby fizjologiczne.

Gdy powyższe sposoby nie dają spodziewanych efektów możemy posiłkować się chemią- lekami .

Możemy stosować środki dostępne bez recepty w aptekach pamiętając, aby zapytać swojego weterynarza jaką dawkę zastosować. Minusem preparatów „ludzkich” jest to, że najczęściej powodują znaczne otępienie u psa. Możemy zakupić leki przeciw wymiotne w lecznicy, wtedy braku wymiotów nie okupimy skutkami ubocznymi.

W sytuacjach, gdy na pierwszy plan wysuwają się objawy pobudzenia, należy zastosować środki uspokajające - tych pod żadnym pozorem nie podajemy na własną rękę. Najlepiej nabyć je u weterynarza – mamy wówczas pewność, że są przeznaczone dla zwierząt. Środki takie dobrze jest wcześniej wypróbować, będziemy wiedzieć jak szybko działają u naszego psa (kiedy przed podróżą je podać), jak długo będą działać (wiemy, czy nie będzie potrzeby ponownego podania leku w trakcie podróży)  oraz co najważniejsze, czy dawka leku jest odpowiednia dla naszego psa.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

Zabiegi profilaktyczne u kotów- co i kiedy stosujemy.

Wykonywanie poszczególnych zabiegów i ich częstotliwość uzależnione będą od faktu czy kot wychodzi, czy całe życie spędza w domu. W przeciwieństwie do psów właściciele kotów nie mają prawnego obowiązku szczepienia przeciw wściekliźnie - u kotów wszystkie szczepienia są uzależnione od dobrej woli właściciela.

Wścieklizna- powinniśmy szczepić tylko koty wolno wychodzące ,zwierzęta takie walczą ,polują i są narażone na pogryzienie przez zwierzę potencjalnie chore. Szczepienie przeprowadzamy rzadziej niż u psów, co dwa- trzy lata, jednak powinniśmy o tym bezwzględnie pamiętać.

Białaczka , koci AIDS (FIV), są to choroby którymi zwierzę zaraża się przez bezpośredni kontakt z innym ,chorym kotem. Szczepimy tylko zwierzęta wychodzące, szczepienie zwierząt bytujących cały czas w domu jest bezcelowe. Przed szczepieniem przeciwko tym chorobom powinno się wykonać test diagnostyczny stwierdzający czy kot nie jest już zarażony którymś z w/w wirusów.

Katar i panleukopenia kotów, są to choroby którymi koty najczęściej zarażają się przez kontakt pośredni, istnieje możliwość przywleczenia wirusów do domu na obuwiu. Przeciw tym chorobom powinniśmy szczepić bezwzględnie wszystkie koty.

Robaki wewnętrzne- w przypadku kotów domowych minimum dwa razy w roku odrobaczamy,a koty polujące powinniśmy odrobaczać znacznie częściej- co dwa-trzy miesiące.

Pasożyty zewnętrzne zwalczamy u kotów wychodzących przez cały rok. Większość preparatów działa około 30 dni, więc zabiegi powtarzamy w tych okresach. U kotów niewychodzących zabiegi dezynsekcji (odpchlenia) przeprowadzamy w sytuacjach, gdy zauważymy na zwierzęciu pasożyty.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

Zabiegi profilaktyczne u psów- co i kiedy stosujemy

Zabiegi profilaktyczne podzielimy sobie na trzy grupy:

 1. Profilaktyka przeciw chorobom zakaźnym groźnym dla życia.
 2. Profilaktyka przeciw robakom wewnętrznym.
 3. Profilaktyka przeciw insektom.

Choroby zakaźne groźne dla życia psów to : nosówka, wirusowe zapalenie jelit, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna. Ta ostatnia jest chorobą zwalczaną z urzędu i przepisy narzucają na właścicieli obowiązek szczepienia nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Szczepienie przeciw pozostałym chorobom jest dobrowolne i zależne od właściciela, jednak jest równie ważne dla zdrowia psa.

Kiedy szczepimy?

Początkowe dawki podajemy psom od 6-go tygodnia życia trzy lub dwa razy (konieczne jest minimum dwukrotne szczepienie szczenięcia w celu uzyskania pełnego zabezpieczenia). Podstawowy kalendarz szczepień- 6, 9, 12 tydzień życia, następnie szczepienia przypominające przeprowadzamy co 12 miesięcy razem ze szczepieniem przeciw wściekliźnie. W przypadku gdy pies trafia na pierwszą wizytę po ukończeniu 7go tygodnia szczepimy dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodnie przy czym ostatnie (drugie) szczepienie powinno zostać wykonane po ukończeniu przez szczenię 3go miesiąca życia.

Odrobaczanie przeprowadzamy minimum trzy  razy w roku, w przypadku zwierząt przebywających na dworze ,psów myśliwskich możemy odrobaczać częściej. Ważne jest, aby leki podać w odpowiedniej dawce- przelicza się ilość leku na wagę psa.

Pasożyty zewnętrzne- pchły i kleszcze, występują w środowisku bytowania psów w okresie od początków wiosny do końca jesieni, a gdy mamy ciepłą zimę mogą pojawiać się przez cały rok. Zasadą stosowania preparatów przeciw insektom jest wyprzedzanie ich pojawienia się, nie czekamy na „wysyp” tylko podajemy w momencie, kiedy zrobi się ciepło na dworze. Preparaty powinniśmy podawać tak często jak dany preparat działa - dobre preparaty działają od 30 do 60 dni.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

York- popularny pies i jego choroby zawodowe

home grid 1aYorki ze względu na swój ujmujący charakter i temperament oraz niewielkie rozmiary stały się bardzo popularne. Są to pieski przysparzające stosunkowo mało problemów zdrowotnych swoim właścicielom - żyją długo, więc są godne polecenia. Są jednak predysponowane do kilku charakterystycznych dla nich problemów:

 

 

 

 

 1. Problemy z zębami mlecznymi. Można powiedzieć, że u 100% Yorków występuje problem przetrwałych (niewypadniętych) zębów mlecznych- dotyczy to głównie kłów. Kontrolujemy to, gdy pies osiągnie wiek 6-7 miesięcy. Jeśli jest taka konieczność przetrwałe zęby koniecznie trzeba usunąć (zabieg w narkozie).
 2. Problemy z zębami stałymi. Psy tej rasy charakteryzują się słabym uzębieniem, należy regularnie je kontrolować i w razie potrzeby oczyszczać z kamienia nazębnego. Dobrze jest stosować regularnie środki przeznaczone do higieny jamy ustnej i przystosować psa do suchej karmy (mechanicznie oczyszcza z kamienia).
 3. Problem związany z niewielkimi gabarytami. Są to psiaki bardzo temperamentne, często wdające się w awantury z innymi psami, co może skutkować groźnymi dla życia pogryzieniami.

Poza tymi kilkoma „wadami” są to psiaki ujmujące i godne polecenia ludziom lubiącym psy, a posiadającym ograniczone możliwości lokalowe oraz tym, którzy nie są w stanie rozstać się ze swoim zwierzęciem. Psa tych gabarytów można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie- jest wersją kieszonkową.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

Jak karmić swoich podopiecznych?

Istnieją trzy sposoby karmienia zwierząt domowych:

 1. Karmami  komercyjnymi –gotowymi kupowanymi w sklepie (suche i wilgotne).
 2. Karmą przygotowywaną w domu- tradycyjne.
 3. Mieszaną karmą- trochę gotowej, trochę przygotowywanej w domu.

Każdy sposób ma swoje wady i zalety.

Karmienie tradycyjne- pokarm jest smaczny, zwierzęta chętnie go jedzą. A teraz wady:

 1. Łatwo doprowadza do otyłości
 2. Aby był prawidłowo zbilansowany konieczne jest dodawanie witamin i minerałów
 3. Często powoduje niestrawności- pozostawione resztki w misce ulegają zepsuciu
 4. Często wywołuje reakcje uczuleniowe- dodatki przypraw
 5. Predysponuje do powstawania problemów z zębami (miękki, nie wymaga gryzienia)

Karmy gotowe- mniej smaczne i mniej chętnie jedzone. Koniecznie należy sprawdzić skład (ilość mięsa w karmach tanich jest na bardzo niskim poziomie).

A teraz zalety dobrych karm komercyjnych suchych:

 1. Wiemy, ile karmy podać danemu zwierzęciu- tabelka i wyliczone kalorie
 2. Nie psuje się i jest wysoce strawny (niewielkie ilości odchodów)
 3. Rzadko uczula
 4. Wymaga żucia, oczyszcza mechanicznie zęby
 5. Łatwa w przygotowaniu- wystarczy nasypać odpowiednią ilość z pojemnika

Wybór należy do właściciela, ja swoją suczkę  (owczarek szkocki) całe życie karmiłem profesjonalną karmą suchą i w dobrej kondycji dożyła ponad 14tu lat…. Już jej niestety nie ma L

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

Więcej artykułów…

 • 1
 • 2

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).