DYŻUR + 48 601 76 74 94

Zabiegi profilaktyczne u kotów- co i kiedy stosujemy.

Wykonywanie poszczególnych zabiegów i ich częstotliwość uzależnione będą od faktu czy kot wychodzi, czy całe życie spędza w domu. W przeciwieństwie do psów właściciele kotów nie mają prawnego obowiązku szczepienia przeciw wściekliźnie - u kotów wszystkie szczepienia są uzależnione od dobrej woli właściciela.

Wścieklizna- powinniśmy szczepić tylko koty wolno wychodzące ,zwierzęta takie walczą ,polują i są narażone na pogryzienie przez zwierzę potencjalnie chore. Szczepienie przeprowadzamy rzadziej niż u psów, co dwa- trzy lata, jednak powinniśmy o tym bezwzględnie pamiętać.

Białaczka , koci AIDS (FIV), są to choroby którymi zwierzę zaraża się przez bezpośredni kontakt z innym ,chorym kotem. Szczepimy tylko zwierzęta wychodzące, szczepienie zwierząt bytujących cały czas w domu jest bezcelowe. Przed szczepieniem przeciwko tym chorobom powinno się wykonać test diagnostyczny stwierdzający czy kot nie jest już zarażony którymś z w/w wirusów.

Katar i panleukopenia kotów, są to choroby którymi koty najczęściej zarażają się przez kontakt pośredni, istnieje możliwość przywleczenia wirusów do domu na obuwiu. Przeciw tym chorobom powinniśmy szczepić bezwzględnie wszystkie koty.

Robaki wewnętrzne- w przypadku kotów domowych minimum dwa razy w roku odrobaczamy,a koty polujące powinniśmy odrobaczać znacznie częściej- co dwa-trzy miesiące.

Pasożyty zewnętrzne zwalczamy u kotów wychodzących przez cały rok. Większość preparatów działa około 30 dni, więc zabiegi powtarzamy w tych okresach. U kotów niewychodzących zabiegi dezynsekcji (odpchlenia) przeprowadzamy w sytuacjach, gdy zauważymy na zwierzęciu pasożyty.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).