DYŻUR + 48 601 76 74 94

Zabiegi profilaktyczne u psów- co i kiedy stosujemy

Zabiegi profilaktyczne podzielimy sobie na trzy grupy:

  1. Profilaktyka przeciw chorobom zakaźnym groźnym dla życia.
  2. Profilaktyka przeciw robakom wewnętrznym.
  3. Profilaktyka przeciw insektom.

Choroby zakaźne groźne dla życia psów to : nosówka, wirusowe zapalenie jelit, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna. Ta ostatnia jest chorobą zwalczaną z urzędu i przepisy narzucają na właścicieli obowiązek szczepienia nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Szczepienie przeciw pozostałym chorobom jest dobrowolne i zależne od właściciela, jednak jest równie ważne dla zdrowia psa.

Kiedy szczepimy?

Początkowe dawki podajemy psom od 6-go tygodnia życia trzy lub dwa razy (konieczne jest minimum dwukrotne szczepienie szczenięcia w celu uzyskania pełnego zabezpieczenia). Podstawowy kalendarz szczepień- 6, 9, 12 tydzień życia, następnie szczepienia przypominające przeprowadzamy co 12 miesięcy razem ze szczepieniem przeciw wściekliźnie. W przypadku gdy pies trafia na pierwszą wizytę po ukończeniu 7go tygodnia szczepimy dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodnie przy czym ostatnie (drugie) szczepienie powinno zostać wykonane po ukończeniu przez szczenię 3go miesiąca życia.

Odrobaczanie przeprowadzamy minimum trzy  razy w roku, w przypadku zwierząt przebywających na dworze ,psów myśliwskich możemy odrobaczać częściej. Ważne jest, aby leki podać w odpowiedniej dawce- przelicza się ilość leku na wagę psa.

Pasożyty zewnętrzne- pchły i kleszcze, występują w środowisku bytowania psów w okresie od początków wiosny do końca jesieni, a gdy mamy ciepłą zimę mogą pojawiać się przez cały rok. Zasadą stosowania preparatów przeciw insektom jest wyprzedzanie ich pojawienia się, nie czekamy na „wysyp” tylko podajemy w momencie, kiedy zrobi się ciepło na dworze. Preparaty powinniśmy podawać tak często jak dany preparat działa - dobre preparaty działają od 30 do 60 dni.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).