DYŻUR + 48 601 76 74 94

Jak często odrobaczać zwierzęta domowe?

Nasze zwierzęta domowe nie utrzymują  higieny osobistej na takim poziomie jak my- ich właściciele i w związku z tym są bardziej narażone na inwazje pasożytów wewnętrznych, takich jak tasiemce, glisty, lamblie itp.

Które zwierzęta są bardziej, a które mniej narażone na inwazje pasożytnicze?

  1. Najbardziej narażone są wolno wychodzące tygrysy domowe- koty. Zwierzęta te, aby zaspokoić swój instynkt łowczy polują i zjadają swoją zdobycz. W ciałach ptaków i gryzoni mogą znajdować się formy larwalne tasiemców.
  2. Wszystkie psy, gdy znajdują się na spacerze ciągle wąchają i liżą to, co ciekawego napotkają na swojej drodze - niestety najczęściej są to odchody innych zwierząt, w których mogą znajdować się jaja pasożytów.
  3. Koty domowe niewychodzące z domu są najmniej narażone na inwazje pasożytnicze, jednak i tego nie można w pełni wykluczyć.

Czy można się zarazić robakami od swojego pupila?

Sytuacja taka jest możliwa, szczególnie narażone są dzieci ze względu  na mniejszą dbałość o higienę. Objawy chorobowe przy zarażeniu pasożytami od zwierząt są mało charakterystyczne, a przez to trudne do zdiagnozowania i leczenia.

Jak często i w jaki sposób odrobaczać zwierzęta?

  1. Najbardziej narażone zwierzęta odrobaczamy co 2-4 miesiące, mniej narażone minimum dwa razy w roku.
  2. Preparaty na odrobaczenie dostępne są w formie tabletek (podajemy doustnie, z małą ilością karmy, rozpuszczone w małej ilości wody strzykawką); są także w formie doustnych żeli i past.
  3. W przypadku kotów często występują trudności w podawaniu środków doustnie, w lecznicach dostępny jest preparat do podania w formie kropli na skórę, substancja wchłania się do krwi i likwiduje wszystkie pasożyty wewnętrzne.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).