DYŻUR + 48 601 76 74 94

Kleszcze- problem od wiosny do jesieni

Przyszły cieplejsze dni i jak co roku pojawiły się pasożyty nękające naszych czworonożnych podopiecznych. Kleszcze są to pajęczaki pasożytujące na skórze ssaków- naszych domowych czworonogów, ale również naszej . Są to stworzenia niebezpieczne - ich obecność na skórze wywołuje silny odczyn zapalny połączony z umiarkowaną bolesnością i świądem. Nie są to jedyne możliwe skutki ich inwazji. Kleszcze przenoszą bardzo groźne dla ssaków schorzenia.

home grid 4aU psów najczęstsza jest babeszjoza. Jest to choroba pasożytnicza dotykająca krwinki czerwone i nieleczona prowadzi do śmierci. Początkowe objawy są niespecyficzne- jak przy przeziębieniu, a w pełnym rozwoju choroba ta daje specyficzny objaw- zwierzę oddaje bardzo ciemny mocz.

Kleszcze przenoszą również inne choroby w tym coraz częstszą boreliozę przeciw której można zwierzę zabezpieczyć szczepieniem, więc należy zabezpieczać swoje zwierzęta przed ich inwazją- pozwoli to uniknąć zanieczyszczenia naszego środowiska ich obecnością.


Jak zabezpieczyć swoje zwierzęta przed kleszczami?

  1. Regularnie stosujemy środki zabezpieczające- jest duża ilość środków dostępnych na rynku, najlepiej nabywać je u zaprzyjaźnionego weterynarza.
  2. Po każdym spacerze kontrolujemy psa, a w wypadku stwierdzenia kleszcza usuwamy go lub jeśli nie umiemy tego zrobić zwracamy się do lekarza weterynarii.
  3. Pamiętajmy, że kleszcze występują nie tylko w lasach ,ale również we wszystkich miejskich krzakach, na trawnikach , itp.

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek. Wet. Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).

W razie pytań proszę dzwonić- 601 76 74 94, lek wet Sebastian Hudyka specjalista chorób psów i kotów, gabinet weterynaryjny ul. Oś kartuska 12/11 (obok ul. Galaktycznej).